ניקיון, ניקיון בתים

עבודות ניקיון הן לכאורה עבודות פשוטות שכל אחד מכיר מעבודות הבית השוטפות, אלא שכאשר מדובר על ניקיון מקצועי מדובר במשימה מקצועית, שדורשת תשומת לב רבה יותר ולעיתים גם תנאים מורכבים יותר מאשר ניקיון ביתי פשוט. למעשה, גם בעבודות ניקיון ביתיות קיים סיכון בעבודה בתוך מי סבון וגם בעבודות אלה אפשר לחוות את הסיכון שחווים עובדי ניקיון מקצועיים העוסקים בניקוי חלונות בקומות גבוהות במיוחד. עבודה בטוחה של עובדי ניקיון הוא עניין רציני מאוד וחשוב שגם המעסיקים ייקחו אותו ברצינות הראויה על מנת להבטיח את שלומם ובריאותם של עובדי הניקיון.

עבודות ניקיון בגובה

בתוך שלל המשימות שעל עובדי הניקיון למלא, ושעשויות להיחשב כמשימות מסוכנות, עבודות ניקיון בגובה הן ללא ספק העבודות שבהן אפשר למצוא את רמת הסיכון הגבוהה ביותר, ושסביבן נדרשת גם תשומת הלב הרבה ביותר לבטיחותם של העובדים. כך למשל, כאשר אנו מגיעים למסעדת גג שאותה מקיפה מרפסת גדולה עם מעקה שמישהו טרח להבריק אותו לכל אורכו מכל כיוון, ברור שבמקום היה עובד ניקיון שעבד במשך שעות ארוכות, לעיתים בשמש הקופחת, בכדי להבטיח את ניקיונו של המעקה. בעבודה מהירה וקצרה לרוב אין כל חשש לבטיחות העובד, אך כאשר מדובר על עבודה שיכולה להימשך דקות ארוכות ואף שעות, רמת הסיכון הולכת ועולה ככל שעובר הזמן ושלומו על עובד הניקיון הופך לפחות ופחות מובן מאליו.

מדריך עבודה בגובה

דוגמא קלאסית נוספת לסיכון בו עשויים עובדי ניקיון להידרש לעבוד היא הדוגמא של ניקוי חלונות, שלרוב דורש ניקוי של המשטח החיצוני של החלונות ולרוב גם ניקוי של כל מכלול החלון והמסגרת מבפנים ומבחוץ. בכל המקרים הללו, חשוב מאוד שעובד הניקיון יהיה מודע לסיכון בו הוא נמצא ושיבין שעל אף שמדובר בעבודה פשוטה כמו עבודת ניקיון, עבודה זו יכולה להוות עבורו סיכון של ממש ולכן עליו לפעול בצורה זהירה ובתשומת לב. הדרך הטובה ביותר להעלאת רמת המודעות של עובדי ניקיון לעניין הבטיחות הוא הדרכת בטיחות על ידי מדריך עבודה בגובה מחברה המתמחה בתחום כמו חברת עידן בגובה.

המדובר בהדרכה המפרטת בפני עובדי הניקיון את שלל הסיכונים שבתוכם הם עובדים, ושלרוב כלל לא היו מודעים לחלקם. בהדרכה זו פוגשים העובדים לראשונה את ממשיותו של הסיכון בתוכו הם עובדים ובמקביל פוגשים גם את הכלים שאמורים לסייע להם להתמודד עם סיכון זה. את ההדרכה חייב להעביר מדריך עבודה בגובה, המכיר את כלל הסיכונים אליהם חשופים עובדים בגובה רב, את כלל הכלים העומדים לרשותם של אותם עובדים ואת כלל ההתנהגויות שבהם צריך לנקוט העובדים על מנת להבטיח את שלומם. מדריך עבודה בגובה מקבל את הסמכתו מהמשרד לגהות ובטיחות של משרד העבודה ולפני שמזמינים מדריך כזה להעברת הדרכה לעובדי הניקיון, חשוב לוודא שאכן מדובר במדריך מוסמך.